Nasz adres
Arkońska 51/01 71-455 Szczecin
Numer telefonu
+48 695 622 281
Wyślij wiadomość
[email protected]

Hirudoterpaia

Hirudoterapia, czyli terapia pijawkami lekarskimi jest procedurą medyczną zawartą w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD-9 pod numerem 99.991 jako inne zabiegi nieoperacyjne, w związku z czym wymaga profesjonalnego podejścia od strony naukowej. Osoby, które zajmują się hirudoterapią muszą posiadają odpowiednie kwalifikacje i tytuł hirudoterapeuty. Rejestr osób zajmujących się terapią pijawkami prowadzi Polskie Towarzystwo Hirudologiczne.

W roku 2004 pijawki lekarskie (Hirudo medicinalis) zostały dopuszczone do obrotu w medycynie i uznane za środek leczniczy. Pijawki lekarskie objęte są w przyrodzie ścisłą ochroną gatunkową, dlatego na ich hodowlę, sprzedaż, zakup potrzebne są zezwolenia Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Ślina pijawek bogata jest w substancje korzystne dla ludzkiego zdrowia. Do tej pory zidentyfikowano ponad 100 substancji czynnych, jednak część z nich nie została jeszcze zbadana.Lista schorzeń, w których pomocna może być hirudoterapia, jest bardzo długa. Pijawki mogą skutecznie leczyć lub też wspomóc leczenie między innymi: chorób serca, nadciśnienia, zbyt niskiego ciśnienia, chorób płuc i oskrzeli, chorób przewodu pokarmowego, chorób wątroby, wrzodów żołądka i dwunastnicy, wysokiego poziomu cholesterolu, alergii, chorób skóry, żylaków, zakrzepowych zapaleń żył, choroby niedokrwiennej, trudno gojących się ran, hemoroidów, chorób kobiecych, bezpłodności, rwy kulszowej, zapalenia korzonków nerwowych, bólów stawów, obrzęków powypadkowych, krwiaków i zakrzepów, chorób nerek, impotencji, chorób kręgosłupa (bólów), agresji, histerii, nerwic, depresji i niektórych nowotworów.

Hirudoterapeuta określa rodzaj zabiegu na podstawie wieku, budowy ciała pacjenta, płci. Dobór pijawek zależy także od rodzaju schorzenia, jego zaawansowania i czasu trwania. Ważny jest też obszar ciała, do którego przystawiane są pijawki. Terapeuta również bierze pod uwagę takie – niemające na pozór wpływu na przebieg terapii – czynniki, jak: pora roku, warunki pogodowe oraz nastawienie pacjenta do terapii pijawkami. Zazwyczaj w ciągu jednego seansu terapeutycznego przystawia się od 2 do 9 pijawek, w bardzo
rzadkich przypadkach nawet do 20 sztuk. Zabieg powtarza się co 3 do 5 dni i trwa od 45 do 90 minut

We współczesnej hirudoterapii używa się około 20 różnych metod leczenia z wykorzystaniem pijawek.
Najczęściej bywają stosowane dwa sposoby: zabiegi miejscowe i kompleksowe (hirudokompleksoterapia).

W Polsce zabiegi z użyciem pijawek nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oferta wykonywanych zabiegów jest bardzo duża, a klienci mogą wybierać pomiędzy zabiegami leczniczymi, profilaktycznymi, a także upiększającymi.