Nasz adres
Arkońska 51/01 71-455 Szczecin
Numer telefonu
+48 695 622 281
Wyślij wiadomość
[email protected]

Fala uderzeniowa

           Działanie generatorów fal polega na wytwarzaniu fal akustycznych, które rozchodzą się w tkankach, podlegając prawom fizyki charakterystycznym dla fal mechanicznych. Na granicy tkanek o różnym oporze akustycznym część fali jest odbijana, a część przechodzi dalej, czego efektem jest wytworzenie w tym miejscu energii kinetycznej. Przymiotnik „uderzeniowa” dotyczy generacji dużych wartości ciśnienia dodatniego w krótkim czasie, po czym tkanka poddana zostaje działaniu ciśnienia ujemnego, co w konsekwencji prowadzi do powstania napięcia oraz niekiedy także wytworzenia jam wypełnionych gazem, czyli zjawiska kawitacji. Energia kinetyczna sił ścinających powstających na granicy tkanek o różnym oporze akustycznym razem ze zjawiskiem kawitacji odpowiedzialne są za biologiczne efekty oddziaływania terapii falą uderzeniową na tkanki.

               Fala uderzeniowa ma udowodnione działanie przeciwzapalne, regenerujące i analgetyczne. Powoduje mechaniczne oddziaływanie na cytoszkielet i poprzez proces mechanotransdukcji (przekształcania przez komórkę bodźców mechanicznych w aktywność chemiczną) wpływa na zmianę metabolizmu tkanek.  Na podstawie badań histologicznych z materiału pobranego w ciągu 10 minut po terapii falą uderzeniową wykazano, że zwiększa ona agregację leukocytów przy ścianach naczyń .

              Z tego właśnie względu fali uderzeniowej używa się w leczeniu wapniejących tendinopatii, „ostrogi piętowej” (zapalenie rozcięgna podeszwowego), „łokcia tenisisty” (entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej), tendinopatii ścięgna Achillesa i zespołu opornego bólu krętarza większego kości udowej, pseudoartrozę i zaburzenia zrastania się kości po złamaniach, martwicę głowy kości udowej, zespół przeciążenia kości piszczelowej, opóźnione gojenie tendinopatii insercyjnych, ból podbarkowy, wapniejące zapalenie ścięgien barku, uszkodzenie stożka rotatorów i osteoporozę.

               Międzynarodowe Stowarzyszenie Terapii Falą Uderzeniową (International Society of Shockwave Treatment) we wskazaniach podaje także wczesną osteochondrozę po zakończeniu wzrostu, wczesne stany jałowej martwicy kości, zespół pasma biodrowo-piszczelowego, zapalenie tzw. gęsiej stopki, zespół ścięgna mięśnia strzałkowego trzeciego, patologie mięśni, takie jak ból powięziowo-mięśniowy czy urazy z zachowaniem ciągłości tkanek. Dodatkowo  wymienia się  spastyczność ścięgien i mięśni, np. po przebytym udarze  i chorobę Osgooda-Schlattera.

              Prawidłowe stosowanie fal uderzeniowych podnosi odsetek sukcesów terapeutycznych oraz stwarza warunki do poprawy jakości życia pacjentom cierpiącym z powodu przewlekłych stanów bólowych, dzięki czemu urządzenia je generujące zyskały znaczną popularność. Z punktu widzenia nauk medycznych, najciekawsze wydają się jednak wyniki obecnie prowadzonych badań wykorzystujących ten rodzaj oddziaływania do stymulacji komórek macierzystych lub regeneracji uszkodzonych nerwów.(1)

Bibliografia: Marta Facon-Poroszewska, Zdzisław Kiełbowicz, Przemysław Prządka, Zastosowanie terapii falą uderzeniową o niskiej mocy u ludzi i zwierząt.

Zabieg falii uderzeniowej to nowoczesny, skuteczny sposób na ból. Fala uderzeniowa to mechaniczna fala o niewielkiej częstotliwości. Wytwarzana jest pod wysokim ciśnieniem w bardzo krótkim czasie, dzięki czemu tuż po przyłożeniu głowicy, fala przenika przez skórę na głębokość kilku centymetrów trafiając w konkretne miejsce objęte schorzeniem. Dzięki penetracji fal w głąb ciała przy odpowiednio dobranych parametrach zabiegowych, terapia ta jest skuteczna w leczeniu procesów chorobowych zlokalizowanych zarówno w powierzchownych jak i w głębszych tkankach. Terapia falą uderzeniową wykazuję przede wszystkim działanie : przeciwbólowe, przeciwzapalne, regeneracyjne, odpornościowe, relaksacyjne, poprawia mikrokrążenie, poprawia jakość tkanki łącznej.
W celu zauważania efektów, należy wykonać od 3 do 10 zabiegów w kilkudniowych odstępach.
Ilość zabiegów dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta po konsultacji ze specjalistą.
Schorzenia leczone falą uderzeniową to:
• – ból ścięgna Achillesa
• – ból pięty( ostrogi piętrowe)
• – bóle barków
• – kolano skoczna
• – łokieć tenisisty
• – ból bioder